חקירה

חקירה

יעוץ לפני חקירה ליווי בהליך החקירה ולאחריה

אם הינך דרוש.ה לחקירה במשטרה או באם קיבלת זימון או נעצרת והינך עומד.ת לפני חקירה במשטרה, ישנה חשיבות גדולה מאוד לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין לפני החקירה, על מנת לדעת מה הן זכויותיך כנחקר.ת.

שלב החקירה הינו שלב חשוב מאוד וקריטי בהליך הפלילי, כיוון שיכול ותהיה לו השפעה משמעותית על המשך ההליך אם בכלל.  עו"ד מנוסה ידע לייעץ להכווין וכן להפיג מרמת המתח המתלווה לחקירה במשטרה.

על כן, באם נקראת לחקירה או אם נעצרת ונלקחת לחקירה מומלץ לייצור קשר עם המשרד על מנת לקבל את המידע הדרוש לכל נחקר טרם חקירתו וקבלת הכוונה ויעוץ משפטי.

סגירת תיק חקירה פלילי במשטרה- בקשות לסגירת תיקים במשטרה.

לאחר חקירה במשטרה בחשד לביצוע עבירה נפתח תיק, עו"ד יכול לפנות לגורמים השונים בבקשה מנומקת ומקצועית הפורסת את גרסתו של הנחקר כפי שמסר בחקירה באופן מסודר ולהביא את טיעוניו ונסיבותיו האישיות, להצביע על חולשות ראייתיות בתיק החקירה ובכך לסייע רבות להחלטה באם להגיש כתב אישום או אם לאו, וכן לעמוד בבקשה על עילת סגירת התיק.

עילות סגירת תיק במשטרה והסדר מותנה

ישנן 3 עילות סגירה בחוק סדר הדין הפלילי, נסיבות העניין בכללותן אינן מתאימות להעמדה לדין (העדר עניין לציבור), העדר ראיות מספיקות והעדר אשמה. עילת הסגירה הראשונה "נסיבות העניין בכללותן אינן מתאימות להעמדה לדין" מוכרת כהעדר עניין לציבור ושונה שמה, עילת סגירה זו יחד עם העדר ראיות מספיקות ממשיכות להירשם ברישום המשטרתי תחת תיק החקירה, לעומתן, עילת הסגירה העדר אשמה גונזת את תיק החקירה ולרוב לא תופיע ברישומים.

בכל מקרה, אם תיק חקירה נסגר באחת מעילות אלו, אין הוא מופיע ברישומו הפלילי של אדם. לכל חשוד שתיקו נסגר באחת מעילות הסגירה זכות לערער על העילה באמצעות הליך של ערר על עית סגירה לגורם שסגר את תיק החקירה.

הסדר מותנה

לפני מספר שנים הוכנסה עילת סגירה חדשה לחוק, שהיא מעין יצור כלאיים בין סגירת תיק חקירה והסדר עם התביעה טרם סגירת תיק החקירה. הסדר מותנה מוצע במגוון עבירות (חטא,עוון ומגוון עבירות פשע) למעט עבירות של אלימות במשפחה או עבירות מין. להסדר מותנה מספר יתרונות, ראשית הוא מונע הליך פלילי ורישום פלילי, שנית הוא מביא בסופו של יום לסגירת תיק החקירה כלפי החשוד מבלי לייצור כתם ברישומו הפלילי של החשוד.

הסדר מותנה יוצע במקרים בהם גורם התביעה סבור כי ישנן מספיק ראיות להגשת כתב האישום, אולם הנסיבות מצדיקות סגירת התיק בהסדר בתנאי שלחשוד עבר פלילי נקי בחמש השנים האחרונות לרבות תיקים שנסגרו בהסדר, שאין חקירות פתוחות כנגד החשוד. בנוסף הסדר מותנה יצוע אם התובע סבור שהעונש הראוי על העבירה בנסיבות העניין אינו עונש של מאסר.

על מנת לסגור תיק חקירה בהסדר מותנה על החשוד לעמוד במספר תנאים, הראשון בהם הוא להודות  בעובדות ובנסיבות העבירה, לשם כך תוצג בפני החשוד טיוטת כתב אישום המפרטת את העבירות, עובדות ונסיבות העבירה, בה ידרש החשוד להודות. כמו-כן רשאי התובע להציב תנאים שונים לסגירת התיק הכוללים בין היתר- התחייבות לא לעבור את העבירה למשך תקופת זמן קצובה שרק לאחריה יסגר התיק, קנס כספי, הליך טיפולי או תסקיר שירות המבחן.

לאחר שעמד החשוד בכל התנאים יסגר נגדו תיק החקירה בהסדר מותנה אשר יצויין ברישום המשטרתי אולם לא יכלל כרישום פלילי. 

שינוי עילת סגירת תיקים במשטרה

גם באם יוחלט בסופו של יום לשמחת הנחקר, לא להגיש כתב אישום, יישאר תיק על שם הנחקר במשטרה ועל כן ישנה חשיבות רבה לעילת סגירת התיק. עילת סגירת התיק יש לה השפעה מרובה על איך התייחסו גורמים חיצוניים לתיק החקירה הסגור.

ישנן שלוש עילות סגירה: סגירה מחוסר אשמה, חוסר ראיות ונסיבות העניין בכללותן אינן מתאימות להעמדה לדין (חוסר עניין לציבור).

לאחר שתיק נסגר במשטרה באחת מעילות אלו, ישנה האפשרות לפנות בבקשה לשינוי עילת הסגירה, על בקשה זו להיות ערוכה באופן מקצועי ולעמוד על הטיעונים המשפטיים הרלוונטיים.

לפיכך מומלץ מאוד לפנות לעורך דין לפני חקירה לקבלת יעוץ וכן אף לאחר החקירה ולנסות ולסגור את תיק החקירה במשטרה. פניה לעורך דין מנוסה יכולה לסייע לסגירת התיק בעילה שפגיעתה בנחקר פחותה. כמו כן עורך דין יכול לסייע בבקשה לשינוי עילת הסגירה במקרה הצורך. משרדי בעל ניסיון רב בטיפול בבקשות אלו.

משרד עורך דין פלילי בראשון לציון רישום פלילי עבירה אישום צור קשר זכויות אסירים עורך דין פלילי ברחובות עורך דין פלילי בנס ציונה עורך דין פלילי בנס ציונה עורך דין פלילי בלוד עורך דין פלילי ביבנה עורך דין פלילי בחולון נפגעי עבירה רישום פלילי חנינה עורך דין פלילי חקירה אישום מעצר קטינים ונוער זכויות אסירים

סיון דואני עורכת דין פלילי התמחות ב: חקירות, מעצרים, אישום, קטינים ונוער, זכויות אסירים, חנינה, רישום פלילי, נפגעי עבירה