חקירה במשטרה- חשוב לדעת!

חקירה במשטרה? אל תתמודד לבד בחקירה! 

חקירה במשטרה היא יריית הפתיחה להיך פלילי, אדם הופך בין רגע לחשוד. התנהלות נכונה בחקירה היא משמעותית עבורך להתמודדות מול ההליך הפלילי ולהמנעות מכתב אישום. על כן אם זומנת לחקירה במשטרה צור קשר במיידית עם עו"ד פלילי.

חקירה במשטרה- זכויות הנחקר: חקירה

זכור, הזכות הראשונה שלך היא הזכות להיוועץ בעורך דין פלילי, נצל אותה !

חקירה נועדה לבסס את החשד כנגד אדם ולבדוק את התלונה שהוגשה כנגדו. אדם הנחשד בביצוע עבירה ומזומן לחקירה במשטרה מצוי תחת לחץ פנימי ונפשי גדול.  ניצול זכות ההיוועצות עם עורך דין יכולה להפיג מעט את הלחץ והחשש וללמדך כיצד להתמודד מול שאלות נוקבות בחקירה וכיצד להימנע מהפללה עצמית ומתי כדאי להשתמש בזכות השתיקה. 

חקירה במשטרה ומעצר

לא פעם חקירה במשטרה מובילה למעצר לצרכי חקירה.  המשמעות היא שהמשטרה צריכה ימים נוספים לחקור את החשוד וטוענת כי לא ניתן יהיה לחקור אלא אם החשוד במעצר. ייצוג ע"י עורך דין יכול להביא לשחרור ממעצר או לפחות להקטין באופן משמעותי את ימי המעצר. כאשר עורך דין מעורב כבר משלב החקירה בהליך הדבר יאפשר לו לייצג את טענותיך האופן מושכל מול בית המשפט אשר ידון במעצר.

סך ימי המעצר יכול להגיע ל 30 ימים בכולל. כל פעם תבקש המשטרה מספר ימים שאינו עולה על 5 ימי חקירה למעט בעבירות חמורות בהן ניתן לדרוש מעל 5 ימים.

 

חקירה במשטרה וסוגי חקירות:

ישנם מספר סוגים של פעולות חקירה ידועות ונפוצות, לפני כל סוג לחשוב לקבל יעוץ מעורך דין מאחר וכל פעולת חקירה עלולה להוביל לכתב אישום והליך פלילי.

חקירה ע"י חוקר מתועדת בכתב ולעיתים בהתאם לסוג העבירות גם בוידאו. על החשוד להיות מודע לכך ולהתנהל בהתאם על מנת להקטין אתנזקו. קרא את החקירה בטרם אתה חותם עליה.

עימות הוא חקירה לכל דבר, בשלב זה יכנסו לחדר החקירות המתלונן והחשוד ויעומתו על פרטים מתוך החקירה.

חקירה במשטרה ותרגילי חקירה:

ישנם הרבה תרגילי חקירה אותם מבצעת המשטרה בעיקר כאשר מעורבים מספר חשודים או כאשר החשד הוא בעבירה חמורה. זכור תרגילי חקירה בדרך כלל מבוצעים כאשר למשטרה אין די חומר ראייתי כנגדך, על כן עליך להיזהר מהפללה עצמית.

לא תפקיד החשוד לספק ראיות כנגד עצמו אלא תפקידה של המשטרה לחקור את החשד.

תרגילי חקירה נפוצים הם: מדובב, האזנות, "מבוקרת" הכנסת חשודים לרכב יחד והקלטת השיחה, שימה בתא מעצר אחד מספר חשודים באותה העבירה.

סיום חקירה ושחרור מהמשטרה:

פעמים רבות חקירה במשטרה נערכת יום אחד בלבד ובסיומה נשלח החשוד לביתו. אין הדבר מצביע על כך כי החשוד לא עומד בפני כתב אישום. מרבית כתבי האישום נולדים מחקירות מסוג זה, וכתב האישום נשלח לאחר זמן לביתו של החשוד.

זכור טובתך אינה טובת השוטרים, ועצות לעניין ההליך ומעמדך אותם אתה מקבל מהחוקר לא בהכרח נכונות. היחיד שישמור על האינטרס שלך זה העורך דין שלך.

סיום חקירה ושחרור ממעצר:

אם נעצרת לצרכי חקירה, בסיומה של החקירה תחליט התביעה או הפרקליטות על הגשת כתב אישום. במידה והעבירה מצדיקה לדעתה של התביעה הגשת בקשה להמשך המעצר (מעצר עד תום ההליכים) תוגש בקשה למעצר יחד עם הגשת כתב האישום.

במקרים רבים בסיום החקירה ובעזרת ייצוג נכון של עו"ד פלילי מטעמך, משך המעצר יתקשר ובית המשפט יקבע את שחרור החשוד בתנאים מגבילים לתקופה קצרה.

 

זומנת לחקירה במשטרה? פנה לעו"ד בהקדם האפשרי ועמוד על זוכיותיך!

 

לקריאה נוספת : כללים בחקירה ומעצר, חקירת קטינים , זכות היועצות  , זכויות נחקרים במשטרה