נהיגה בשכרות ותחת השפעת סם – תעבורה

בשנים האחרונות עלתה המודעות והאכיפה על נהיגה בשכרות או תחת השפעת סם. המשטרה החלה לאכוף באופן מסיבי את החקיקה ולבצע בדיקות אקראיות לצורך איתור נהגים הנוהגים תחת השפעת סם או אלכוהול.

המכשור בו משתמשת המשטרה לבדיקת ריכוז האלכוהול בדם, "הינשוף". וכאשר נוצר חשד לשימוש בסם מתבקש הנהג לעבור בדיקת שתן.

נהיגה בשכרות- מיהו "שיכור"?

ראשית, חשוב לדעת מיהו "שיכור" על פי פקודת התעבורה. סעיף 64ב לפקודה מגדיר מספר מצבים בהם יחשב נהג ברכב לשיכור :

1. שתית משקה משכר בעת נהיגה או בעת שממונה על הרכב.

הדגש על כך כי בעת הנהיגה החזיק או שתה הנהג משקה משכר ולא על ריכוז המשקה בדמו.  המונה על רכב משמעותו בחוק מי שעוסק בלימוד נהיגה או מי שיושב ליד הנהג כמלווה לנהג צעיר.

מי שיש לו שליטה על הרכב והוא האחראי עליו. בפסק דין שהתקבל לאחרונה הרשיע בית המשפט העליון אדם אשר שתה אלכוהול ולאחר מכן ישן ברכבו בכסא הנהג כאשר הרכב ממונע. בית המשפט פסק כי לנהג על אף שלא נהג באותה העת אלא ישן ברכבו בשל שתיית האלכוהול הייתה שליטה על הרכב כיוון שישב בכסא הנהג והרכב היה ממונע ועל כן נכנס בגדר הגדרת "נהיגה".

2. מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצאי חילוף של סם בעת שנהג ברכב.

לפי סעיף זה אף אם אדם צרך סם מספר ימים לפני הנהיגה ובדמו נמצאו שרידי סם יחשב למי שנהג תחת השפעת סם בדמו ועל כן נכנס בגדר "שיכור".

3. מי שנמצא בגופו אלכוהול בריכוז גבוה מהריכוז שקבע שר התחבורה

הריכוז הקבוע בחוק הינו 240 מיקרו גרם אולם בשנת 2010 בית המשפט המחוזי העלה את הריכוז ל 290 מיקרו גרם.  ממדדים אלו חשוף אדם להגשת כתב אישום כנגדו בגין נהיגה בשכרות.

4. מי שנתון תחת השפעת משקה משכר או תחת השפעת סם, ובלבד שבדיקת מעבדה לא מצאה כי ריכוז האלכוהול בדמו של האדם נמוך מהסף המרבי המותר.

סעיף זה נוגע לאישום של נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סם, ומתייחס לנהיגה תחת השפעה ולא נהיגה בשכרות .

נהיגה בשכרות מוגדרת בסעיף 62(3) לחוק והעונש עליה יכול להגיע לכדי מאסר בפועל של עד שנתיים. עונש הפסילה על עבירת נהיגה בשכרות מוגדר בסעיף 39א לחוק ועומד על שנתיים מינימום פסילה על פי חוק.

נהיגה תחת השפעת אלכוהול הינה עבירה פחותה בחומרתה ומוגדרת בתקנות התעבורה.

 

נהיגה בשכרות- הבדיקה שמתבצעת והמשמעויות שלה

חשוב להבין מה מבצעים בבדיקת שכרות הנעשית באופן אקראי ומשמעויות רכיבי הבדיקה.

  • פעמים רבות טרם בדיקת הינשוף מתבקש הנהג לנשוף לתוך מכשיר "הנשיפון".

הנשיפון איננו בודק ריכוזי אלכוהול בגוף ואיננו מכשיר מדידה אלא שזהו מכשיר למתן אינדיקציה לאלכוהול, לאדי אלכוהול הנמצאים בנשיפה.

הנשיפון יראה לבודק אם יש אינדיקציה לשתיית אלכוהול לפני הבדיקה באם התשובה חיובית יפנה השוטר את הנבדק לבדיקה כמותית על ידי הינשוף.

  • לפני בדיקת הינשוף ולאחר בדיקת הנשיפון יתבקש הנבדק לעבור "בדיקת מאפיינים".

בדיקה זו מטרתה ליתן אינדיקציה חיצונית לשכרות ומתמקדת בסממנים החיצונים כאלו אשר יכולים להעלות לכדי "חשד סביר" הנדרש לשם ביצוע בדיקת הינשוף. סממנים אלו הינם ריח, עיניים אדומות או מצודדות, קואורדינציה ומוטוריקה בסיסית של הנבדק.

לשים לב כי בדיקה זו אינה חובה וניתן לסרב לה מבלי שהסירוב יחשב להודאה. משקלה הראיתי של הבדיקה באם יצאה כי איננה מראה אינדיקציה לשכרות הינו נמוך, אולם אם אדם כשל בבדיקה יכולה הבדיקה להוות ראיה טובה עבור התביעה.

 

  • "הינשוף"- הינשוף הינו מכשיר אשר בודק מדדי אלכוהול בנפח נשיפה. תוצאותיו של מכשיר הינשוף התקבלו בפסיקה בישראל כראיה מהימנה לבחינת אלכוהול.

יחד עם זאת לצורך הפעלת מכשיר הינשוף ע"י הבודק וקבלת תוצאה שתשמש כראיה טובה במשפט על השוטר לעמוד בכמה כללי הפעלה יסודיים והמכשיר עצמו צריך לעמוד בכמה תנאים שאם לא כן ניתן יהיה לערער על התוצאה.

סירובו של נבדק לביצוע בדיקת ינשוף מפעילה חזקה משפטית לפיה הסירוב נחשב להודאה על נהיגה בשכרות, על כן תמיד עדיפה תוצאה רעה מאשר סירוב לבדיקה.

עפ"י החוק באם תוצאת הינשוף מראה כי ריכוז האלכוהול הינו 290 מיקרו גרם ומעלה, יחשב הנבדק כמי שנהג בשכרות ויוגש נגדו כתב אישום תעבורתי.

נהיגה בשכרות- נתפסת, יערך שימוע מנהלי

  • שימוע מנהלי– באם נמצא אדם כי נהג בשכרות יערך לו שימוע ע"י קצין. לרוב נערך השימוע ביום למחרת הבדיקה אולם ישנן פעמים בהם נערך השימוע באופן מיידי. בשימוע זה יבחן הקצין האם לממש את סמכותו לפסילה מנהלית של עד 30 יום לרישיון הנהג וזאת עוד בטרם הוגש כתב אישום. כמו כן בשימוע יבחן הקצין האם להשבית הרכב.

לרוב תינתן שלילה מנהלית לנהג של 30 ימים באם ישנה סבירות גבוהה להגשת כתב אישום כנגדו.

השבתת הרכב תיבחן בהתאם לפגיעה הצפויה למשתמשים אחרים ברכב בו נהג הנבדק ולמשטרה ישנה נטייה להתחשב בנסיבות ולהסתפק בשלילה מנהלית של הנבדק בלבד.

 

הוגש נגדך אישום על נהיגה בשכרות ? מומלץ לפנות לעורך דין בהקדם לצורך בחינת הראיות והטיפול בתיק.