עבירות מין ברשת- עבירות מין באמצעות המחשב

תופעה מדאיגה פוקדת את החברה בשנים האחרונות, מעצרים וכתבי אישום מוגשים על עבירות מין שבוצעו באמצעות המחשב.

כשהגישה לאינטרנט ולרשתות החברתיות זמינה וקלה לכל המבקש, בכלל זה לקטינים ונוער, נוצרת פלטפורמה חדשה לביצוען של עבירות מין.

עבירות המין  המבוצעות באמצעות מחשב הנכללות בהגדרת עבירות סייבר, מדאיגות את הרשויות והמשטרה אשר אפילו הקימה יחידה מיוחדת לחקירתן של עבירות המבוצעות באמצעות המחשב, בכלל זה עבירות המין.

חלק נכבד מעבירות המין המתבצעות באמצעות האינטרנט מופנות כלפי קטינים המוצאים עצמם קורבן למעשים מגונים, על ידי מבוגרים היוצרים עימם קשר באתרים השונים, אך לא רק. ישנן עבירות מין רבות אותן מבצעים קטינים או מבוגרים האחד כלפי השני באמצעות המחשב או מכשיר סלולארי תוך שימוש ביכולת ההפצה והפרסום המיידי והקל אותו מספקת לנו הגישה לאינטרנט מכל מקום בכל רגע נתון.

עבירות מין בקטינים באמצעות המחשב

מספר רב של עבירות מין, בניהן אף חמורות ביותר מוצאות דרכן אל הקטינים מעברו השני של המסך. כך עבירות מסוג מעשה מגונה הן הנפוצות ביותר אולם לצערנו עבירת האינוס אף היא השתכללה ככזו שניתן לבצעה באמצעות המסך.

הקטין מעברו השני של המסך נחשף לחומר פורנוגראפי, ולתוכן מיני פוגעני, ולעיתים עבירות אלו כוללות שידולו של הקטין לבצע מעשים מיניים בעצמו לטובת המשדל הצופה בו מעברו השני של קו האינטרנט. אם לא די בכך אותו משדל לעיתים מקליט את תוכן הפגיעה המינית ומפיץ אותו בקרב פדופילים אחרים ברשת.

פעמים רבות, מתחזה המבצע העולה מול הקטין לבן או בת גילו של הקורבן על מנת להצליח בשכנוע הקטין לבצע בעצמו אקטים מיניים שונים.

עבירת הסחיטה באיומים לצידן של עבירות המין נהפכה שכיחה ויוצרת לחץ על הקורבן לבצע את המעשים הנדרשים ממנו ע"י הפוגע, כך למשל המבצע  מאיים כי אם לא יבצע הקטין מעשה מיני מסוים או יעלה מולו בוודאו צ'ט יפרסם החשוד תמונות חושפניות שלו באתרים החברתיים.

פעמים רבות המבצע של העבירה כלפי הקטין מנסה לקבוע מפגש מולו ב"חיים האמיתיים" באמצעות  פגישה פנים מול פנים עם הקטין על מנת ולממש את "הקשר המיני".

עבירות מין באמצעות המחשב- לא רק כלפי קטינים

התופעה המתרחבת של עבירות המין המבוצעות באמצעות האינטרנט והמחשב לא מכוונת רק כלפי קטינים. מבוגרים רבים נופלים קורבן לעבירות המין השונות ולעבירות פגיעה בפרטיות. סרטונים מופצים או שיחות מיניות המשדלות ביצוע מעשים מיניים בעצמם תוך סחיטה כי אם לא יבצעו יפורסמו תמונות או תכנים פוגעניים.

העובדה כי לכולנו בכיס מכשיר קטן ומתוחכם הופכת את הנגישות שלנו לאינטרנט ולתפוצה בלתי מוגבלת של אנשים קלה מאוד ופשוטה עד כדי לחיצת כפתור, באותה הקלות בה מתבצעת עבירת מין חמורה בנו.

עבירות מין באמצעות מחשב- מה הן העבירות:

פרסום והצגת תועבה בדמות קטין– החזקת חומר תועבה מיני ובפרסומו של חומר תועבה מינית ובו דמויות של קטינים, ומעמיד לצד העבירה עונש של מאסר עד חמש שנים.

מעשה מגונה- מעשה מגונה הינו מעשה מיני שנעשה באדם לצורך ביזוי, גירוי או סיפוק מיני. החוק מבחין בין מעשה מגונה בקטין ובין בגיר ומטיל עונש כבד על ביצוע העבירה בקטינים. .מרבית עבירות המין באינטרנט נכנסות בהגרה זו, שכן לרוב הנאשם גורם לקורבן לבצע בעצמו מעשה מיני, כאשר המדובר התפיסה היא כי מתחת לגיל 14 לא הבין הקטין את שנדרש ממנו לבצע בעצמו ואת ההשלכות לכך ועל כן מדובר בעבירה של מעשה מגונה אשר בוצעה בקטין ללא הסכמתו.

אינוס– על אף ניסיונות הפרקליטות בשנים האחרונות לייחס את עבירת האינוס לביצוע באמצעות האינטרנט נתקלה היא בקשיים רבים לאור הגדרתה של עבירת האינוס והגדרת המושג "בועל" בחוק העונשין. נציין כי במדינות רבות התפתחה חקיקה הנוגעת באופן ישיר לעבירות מין באינטרנט באופן ספציפי ובהתאמה לאופי ביצוע העבירה ואופיים של הקורבנות.

ישנה מורכבות רבה לחקור עבירות אלו, צוותים מיוחדים של המשטרה עוסקים בפיתוח יחידות חקירה מיוחדות המתמחות בעבירות סייבר ובחקירת עבירות מין ברשת. נעשה שימוש בשוטרים סמויים לגילוי עברייני מין ברשת ומניעת המשך הפגיעה בקטינים.

כמו כן חקירות אלו דורשות חקירת המחשב ותוכנו ולשם כך ישנם מומחים רבים במשטרה.

חשוב, להיוועץ בעורך דין שילווה את החקירה והמעצר מההתחלה. טיפול נכון בחומר הראיתי והבנת הראיות שנתפסו יש בהם על מנת להביא להבדל משמעותי בתוצאה עבור החשוד או הנאשם.