עבירות סמים: סחר, גידול ויבוא- הליך פלילי וענישה

עבירות סמים חמורות- מה הן?

עבירות הסמים הן עבירות נפוצות.

ככלל כל עבירת סם נחשבת על פי חוק כעבירה חמורה. אולם, החוק מבצע הבחנה בין עבירות סם לשימוש עצמי ובין עבירות חמורות יותר כגון סחר בסם, גידול סם ויבוא סם, אלו נחשבות לעבירות חמורות מאוד וידו של בית המשפט בעניינן לרוב קשה.

עבירות הסחר בסם, גידול ויבוא, הן עבירות אשר באופן אינהרנטי נשקפת מעצם ביצוע העבירה סכנה לציבור מאחר והן מערבות אנשים זרים ורבים מעבר למעורבות המבצע שלהן.

על כן, ההתייחסות לעבירות אלו בשלבי ההליך הפלילי ע"י רשויות התביעה ובית המשפט היא נוקשה יותר ומחמירה יותר.

הליכי מעצר בעבירות סמים

הליך המעצר בעברות הסם החמורות הוא הליך מורכב. בשלב מעצר הימים צפוי לא פעם החשוד למצוא עצמו במעצר לצרכי חקירה עד תתבהר קשת הראיות.

ככל שמדובר בעסקאות סחר רבות יותר או בגידול בתנאי מעבדה בכמויות גדולות, וכמובן כאשר המדובר ביבוא סם כך יטה בית המשפט להארכת מעצר בשלב החקירה.

עם הגשת כתב אישום בעבירות אלו ישנה הסכנה כי המאשימה תגיד בקשה למעצר עד תום ההליכים, כאן  השיח המשפטי מדבר על מונח "מסוכנות סטטוטורית" כלומר, מסוכנות הנובעת מעצם העבירה המסכנת את שלום הציבור.

עבירות סמים- הגנת הנאשם

על הסנגור בשלב המעצר עד תום ההליכים להראות לבית המשפט, כי על אף שהמדובר בעבירת סם חמורה לכאורה , הרי שלא נשקפת סכנה לציבור או כי ניתן להקטין את הסכנה באמצעות חלופות מעצר שונות.

חשוב לציין, כי כמויות הסם וכן כמויות העסקאות ככל שמדובר בסחר או יבוא יש להן השלכה ישירה על חומרת העבירה כמו גם לסוג הסם.

כאן תתבצע הבחנה שתאפיין כל חלק מההליך בין סמים המוגדרים "קלים" – מסוג קנאביס למשל ובין סמים המוגדרים "קשים" ונרקוטים כגון הרואין, מת', אקסטזי וכדומה.

בשלב זה לאחר הגשת כתב האישום, חומר הראיות נמצא בפני הסנגור וטענות הקשורות לחוזקן של הראיות כנגד הנאשם לוקחות חלק מהותי מהטיעון כנגד השארת הנאשם במעצר.

עבירות סמים – הליכי טיפול ושיקום מסם

בתיקי סם ובהליכים פלילים הנוגעים בעבירות סם ניתן להבחין בריבוי הליכי שיקום, טיפול וגמילה מסם של הנאשם, אלו מתבצעים במקביל להליך הפלילי.

כאן ישנן מספר מגבלות,  על הסנגור להראות כי הנאשם בעל נכונות אמיתית לעבור הליך טיפולי או גמילה מסם (במידה והמדובר במכור לסם), על הנאשם להראות רצון לשתף פעולה מול גורמי הטיפול ולעשות מאמץ ולא ל"נצל" את ההזדמנות רק לשם קבלת הקלה בעונש בהמשך.

נאשם שישלח להליך טיפול או שיקומי (אם כמסגרת סגורה כתחליף למעצר או בזמן שהוא משוחרר בתנאים) יבחן ע"י בית המשפט על כנותו, השתדלותו ואף הצלחותיו.

המדובר לעתים בהליך ארוך שהצלחה בו יכולה להפוך את הקערה על פיה בכל הקשור לתוצאות המשפט.

עבירות סמים וענישה

הענישה בעבירות סם אלו משתנה בין מקרה ומקרה ונסיבותיו. בית המשפט ישקול פרמטרים רבים בין היתר, כמות וסוג הסם, היקף העבירה : למשל בסחר, מספר העסקאות, האם היה סחר לקטינים וכדומה. בגידול- היקף המעבדה, כמות השתילים. ביבוא- סוג הסם, היקף היבוא,, מורכבות היבוא והתכנון המקדים.

עוד ייקח בחשבון בית המשפט  הליכי שיקום וטיפול, לקיחת אחריות ונפגעים פוטנציאלים מהעבירות, וכמובן עבר פלילי.

הענישה בעבירות סם אלו נעה לרוב בין מספר חודשי מאסר בפועל ועד מספר שנים רב של מאסר. במקרים חריגים ובהתאם לנסיבות יכול בית המשפט להתחשב בנסיבות הנאשם ולבוא לקראתו בדרך של הקלה בעונשו ולגזור מספר חודשי עבודות שירות

במקרים חריגים במיוחד, נדירים ויוצאי דופן בו ראה בית המשפט את הנאשם עובר כברת דרך משמעותית מאוד, אף נראתה ענישה בדמות צו מבחן טהור (התחייבות להישאר נקי מסם), אי הרשעה או הסתפקות במאסר על תנאי בלבד.

לקריאה נוספת בנושא  סחר בסם וכן  שימוש עצמי בסם

מאמר זה אינפורמטיבי בלבד, ומספק מידע כללי. המאמר אינו מהווה יעוץ משפטי.

למידע נוסף פנה לייעוץ ראשוני 050-2155118