קטינים ונוער בהליך הפלילי- ילדים על ספסל הנאשמים

הם רק ילדים ועדיין במסגרת בית הספר, עוד לא התבגרו עוד לא טעמו את החיים, חלקם אפילו לא מגיעים עם כפות הרגליים לרצפה בישיבה.

הסביבה שלהם מורכבת בעיקר מחברים לכיתה או לשכבה, מעסיק אותם הדימוי העצמי, הלבוש הקוד החברתי. הם רוצים להיות חלק, להשתלב, להיות בעניינים. יש להם שפה משלהם, סלנג ותחומי עניין של ילדים ונוער. הם מסמלים את העידן החדש של הנוער היום, זה שמתמצא יותר מהכל בטכנולוגיה ובחידושים.

אז איך זה שהם לפתע פתאום הפכו מילדים ונערים לנאשמים בהליך הפלילי?

גיל האחריות הפלילית בישראל הוא גיל 12. קטין נחשב למי שטרם מלאו לו 18 שנים.

המציאות של היום מציבה גבולות חדשים לקטינים ונוער, מה שפעם היה נחשב להשתובבות או קטטת חברים יכול היום בקלות להשתכלל לעבירה פלילית ולגרור אחריה חקירות, מעצרים וכתבי אישום.

מתחם העבירות המיוחסות כיום לקטינים התרחב עם השנים, לא רק עבירות אלימות (גם מהחמורות ביותר בספר) הרי שגם עבירות סמים, עבירות מין ועבירות הקשורות בפגיעה בפרטיות מאפיינות כיום את כתבי האישום המיוחסים לנוער.

הליכי חקירה ומעצר של קטינים ונוער

חוק הנוער אשר שונה בשנים האחרונות מציב מגבלות חקירה ומעצר ככל שהמדובר בקטין מתחת לגיל  18 ומבדיל את הליכי החקירה והמעצר של קטינים מאלו של בגירים. יחד עם זאת החוק מבדיל בין קטין עד גיל 14 ובין קטין בין הגילאים 14 ל-18.

הרעיון המרכזי העומד מאחורי חוק הנוער בא לתת ביטוי לתפיסה כי ישנו הבדל מובהק בין בגיר לקטין בתפיסת העולם, בהבנת ההשלכות של מעשים וכן בעובדה כי כל עוד נפשו של אדם צעירה, ניתן לנהוג כלפיו באופן טיפולי שימנע התנהגות עבריינית בעתיד.

תפיסה זו באה לידי ביטוי גם בהליכי החקירה והמעצר אשר מגבילים את פעילות המשטרה כלפי הקטין וזאת על מנת לנסות לצמצם ככל שניתן את הפגיעה האפשרית בקטין בעקבות הליכים אלו.

כך למשל ככלל קטין לא יעצר אלא בנסיבות מאוד מיוחדות. המשמעות היא שיעשה מאמץ לבחון אפשרויות חלופיות למעצר בדמות, שחרור למעצר בית ובמקרים מורכבים וחמורים יותר שילוב במסגרת טיפולית מוסדית.

קטין עד גיל 14 לא יעצר עפ"י חוק.

כמו כן, ישנם כללים רבים הנוגעים בהליך חקירת הקטין המגבילים את שעות החקירה ומאפשרים נוכחות הורה בחקירה.

כתבי אישום וההליך המשפט הפלילי של קטינים ונוער

קטינים ישפטו בבית משפט לנוער, בית משפט שכזה מצוי בכל מחוז והינו בית משפט בדרגת בית משפט שלום העוסק רק בתיקי נוער. השופטים היושבים בבית משפט זה בעלי הכשרה מיוחדת לעסוק בתיקים פליליים המיוחסים לקטינים ונוער.

מרבית התיקים הפליליים כנגד קטינים יתבררו בבית המשפט לנוער בדרגת בית משפט שלום, אף במקרים שאילו הנאשם היה בגיר היה התיק נידון בפני בית המשפט המחוזי. במקרים בהם המדובר בעבירות חמורות (רצח, הריגה, אינוס) או שישנה מורכבות מיוחדת בתיק יוגש התיק לבית המשפט המחוזי, אולם בית המשפט המחוזי יתנהל אל מול הקטין במסגרת חוק הנוער וישפוט אותו כקטין.

בית משפט לנוער וההליך הפלילי

ככל שמדובר בקטינים, הרי שבית המשפט יבחן את חומרת העבירות ונסיבות ביצוען וככלל יעדיף את ההליך הטיפולי והשיקומי על פני ענישה מרתיעה ושיקולי גמול. על כן, ישנו תפקיד מרכזי בהליך לשירות המבחן לנוער העובד יד ביד עם הקטין ובית המשפט. בית המשפט ינסה למצוא את הגורם המרכזי לביצוען של העבירות וימליץ על הליך טיפולי למען לא יחזור אותו קטין בעתיד לבצען. גישה טיפולית זו המאפיינת את בתי המשפט לנוער בישראל היא ייחודית ביחס למדינות אחרות מערביות בעולם.

ענישה של קטינים ונוער בהליך הפלילי

בשל הרעיון הטיפולי והשיקומי של הקטין, ככל שלא מדובר בקטין החוזר ומבצע עבירות כשגרה,  לאחר ששירות המבחן נפגש עם הקטין והגיש תסקירים, איתר את הבעיה והחל בהליך טיפולי הרי שדרך המלך היא סיום ההליך ללא הרשעה ובדרכי טיפול אשר מחייבים את הקטין להמשיך בשיתוף הפעולה עם שירות המבחן.

הרעיון הוא לאתר את הגורמים ההתנהגותיים לביצוען של העבירות להחזיר את הקטין לאורח חיים נורמטיבי בתפקוד גבוה, שיפור באורחות חייו תוך ניצול הפוטנציאל הגלום בו  ומניעת הכתמת עתידו בהרשעה ורישום פלילי, ומניעת דימוי עצמי נמוך כתוצאה מהרשעה.

ייצוג בהליכים פלילים של קטינים ונוער

בשל מורכבות ההליך והמאפיינים המיוחדים לו מהליכי משפט כנגד בגירים, חשוב להיוועץ ולערב עורך דין המנוסה בתחום הנוער כבר מהשלב הראשוני של חקירה או מעצר. עו"ד מנוסה ידע להוליך את הקטין ומשפחתו בבטחה בהליך ולצמצמם את החשש, הלחץ, הפגיעה הנפשית האפשרית עקב ההליך בקטין ובמשפחתו.

עו"ד מנוסה ידע להדריך את הקטין בהליך המורכב ולסייע לו לנצל את מלא הפוטנציאל השיקומי הגלום בהליכי נוער וכך להימנע מהרשעה והכתמת עתידו של הקטין ולהובילו בבטחה לדרך חדשה.

משרד עו"ד סיון דואני עוסק בייצוג קטינים ונוער בכל הערכאות ומלווה קטינים ונוער בחקירות והליכי מעצר. 

לפניות ניתן באמצעות האתר או בטלפון 050-2155118