רישום פלילי – איך מוחקים, ומה ההבדל בין ר.פ לרישום משטרתי של חקירה משטרתית

רוצה לפתוח דף חדש בחיים ומרגיש שהעבר רודף אותך, הרישום הפלילי לא נמחק וזה מתסכל?

נחקרת במשטרה לפני זמן קצר ועכשיו זה מופיע בדף שניתן יחד עם הרישום הפלילי?

רישום פלילי- מה נחשב לרישום פלילי ותוך כמה זמן שה נמחק?

רישום פלילי הוא בעצם מסמך המונפק ע"י משטרת ישראל ומרכז את המידע אודות אדם אשר הועמד לדין.

על מנת שיהיה רישום פלילי צריך אדם לעמוד לדין פלילי בפני בית משפט בגין ביצוע עבירה ובסוף ההליך להיות מורשע בדין. דהינו שתהיה קביעה לפיה אותו אדם ביצע את העבירה.

מתי מתיישן רישום פלילי ?רישום פלילי

תקופת ההתיישנות של הרישום הפלילי תלויה בעונש שהוטל על הנאשם ונעשה בין שבע (7) ל- עשר (10) שנים מיום סיום ביצוע העונש במידה והוטל עונש מאסר בפועל. במידה והעונש לא כלל מאסר בפועל תקופת ההתיישנות הינה של שבע (7) שנים.

בתום תקופת ההתיישנות הרישום לא נמחק! מדוע? מאחר ויש תקופת מחקיה שמטרתה להשאיר את הרישום לצרכים פנימיים של המשטרה והמוסדות המורשים לצפות ברישום הפלילי לתקופה נוספת שהיא בת עשר שנים (10) מרגע שהתיישן הרישום. בתום תקופת המחיקה ימחק הרישום לגמרי.

נשמע מסובך? נכון, לא תמיד קל לעקב אחר תקופת ההתיישנות ותקופת המחיקה, במיוחד כאשר בזמן תקופת ההתיישנות של עבירה אחת התווסף רישום פלילי על עבירה אחרת. על כן מומלץ להיוועץ בעורך דין.

בקשת חנינה למחיקת רישום פלילי:

באמצעות בקשת חנינה המוגשת לנשיא המדינה, ניתן לקצר את תקופות ההתיישנות והמחיקה ולהביא לניקוי הרישום הפלילי. כמובן שעל מנת להגיע לתוצאה הרצויה יש להתחשב בנסיבות של כל מקרה ולנתחן באופן מקצועי.

רישום משטרתי- מה ההבדל מרישום פלילי ומה ההשפעות עלי?

כאשר אדם נחקר במשטרה בחשד לביצוע עבירה נפתח תיק חקירה המופיע בדף הנספח לדף הרישום הפלילי. זהו לא רישום פלילי אלא רישום משטרתי . כאשר תיק חקירה נסגר באחת מעילות הסגירה הדבר יופיע בסמוך לאותו הרישום. תיקים שנסגרו בעילת חוסר אשמה יגנזו וימחקו מהרישום,תיקים אחרים ימחקו בתום תקופה של כ-7 שנים.

בקשה למחיקת רישום משטרתי יש לבחון בצורה מקצועית ולהפנותה למדור הרישום במשטרה.

לקריאה נוספת על סגירת תיקי חקירה במשטרה והעילות ראה סגירת תיק חקירה פלילי במשטרה

מי רשאי לראות את הרישום הפלילי או הרישום המשטרתי שלי?

עפ"י החוק הרישום הפלילי שלנו חסוי ויינתן רק לגופים אשר נקבעו בחוק, בדרך כלל המדובר בגופים ממשלתיים או ביטחוניים ועפ"י אמנות והסכמים יינתן למדינות בהן אדם מבקש להוציא אשרת שהיה או ויזת עבודה או מגורים בהתאם להסכמים עם ישראל. הרישום הפלילי הנשלח לגופים המוסמכים איננו כולל את הרישום המשטרתי הפנימי אלא רק את הנחשב לרישום פלילי כחוק.

אם המנהל בעבודה או גוף אליו אתה רוצה להתקבל מבקש את הרישום הפלילי שלך, אינך חייב להציגו שכן עצם הבקשה מהווה עבירה פלילית.

מצאת את הכתוב במאמר רלוונטי? פנה למשרד עו"ד סיון דואני להתייעצות כבר עכשיו 050-2155118