שימוע פלילי- 10 דברים שחשוב לדעת

שימוע פלילי, זכות מהותית שביכולה למנוע הגשת כתב אישום כנגד חשוד. מה הם עשרת הדברים שחשוב לדעת על שימוע פלילי:

  1. הזמנה לשימוע פלילי נשלחת בדואר וכותרת המכתב היא "מכתב ידוע לחשוד" כלומר, לידע את החשוד כי החקירה בעניינו הסתימה ותיקו על כל חומר הראיות הועבר לבחינת תובע או פרקליט.
  2. המכתב הנשלח לחשוד המזמין אותו לשימוע פלילי, מציין בקצרה כי ביכולתו של החשוד בהתאם לסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי להעלות תוך 30 יום בכתב טענותיו מדוע שלא להגיש כנגדו כתב אישום.
  3. הזמנה לשימוע פלילי נעשית לאחר שתובע או פרקליט עבר על חומר הראיות בתיק החקירה והוחלט כי חומר הראיות מספיק על מנת להגיש כתב אישום כנגד החשוד, ובמרבית המקרים אף הוכנה טיוטת כתב אישום.
  4. שימוע פלילי יעשה על פי החוק בעבירות "פשע" כלומר, עבירות שהעונש הקבוע להן בחוק הוא 3 שנים ומעלה. שימוע יעשה לחשודים שאינם עצורים בעת הגשת כתב האישום. בעבירות אלימות במשפחה אין חובת שימוע.
  5. מטרת השימוע היא להימנע מהגשת כתב אישום! חשוב להיות מיוצג על ידי עורך דין בשימוע, מאחר והמדובר בהליך משפטי לחלוטין בו נטענות טענות לעניין הראיות ולעתים מוצגת גרסת החשוד.
  6. עורך דין יכול לקבל לידיו את חומר החקירה בתיק לפני עריכת השימוע על מנת לבחון את הראיות בתיק ולהתבסס בטענותיו על הראיות.
  7. שימוע יכול להיערך בכתב (בדרך כלל בתיקי תביעות משטרתיות) או בעל פה בצורה פרונטלית (בעיקר בתיקי פרקליטות) כאשר החשוד אינו נוכח בעת קיום השימוע.
  8. עריכת שימוע לפני הגשת כתב אישום יכולה להוביל להחלטה שלא להגיש כתב אישום ולסגור את תיק החקירה באחת מעילות הסגירה, או להוביל להפחתה בחומרת העבירות על בסיס הנטען בשימוע.
  9. שימוע לפני הגשת כתב אישום הוא זכות מהותית של חשוד וחשוב לנצל אותה בחכמה.
  10. ב 99% מהמקרים, כתב אישום יוגש כנגד חשוד אשר מוותר על זכות השימוע שלו.

שימוע

קיבלת בדואר מכתב שכותרתו "מכתב ידוע לחשוד" ובו הוזמנת לפנות לתביעה/ פרקליטות תוך 30 יום, זוהי הזמנה לשימוע פלילי לפני הגשת כתב אישום.

 

שימוע, זו ההזדמנות שלך לפעול על מנת להימנע מהגשת כתב אישום כנגדך והתחלת הליך פלילי- פנה במידית לעורך דין.  

 

לקריאה נוספת על זכות  השימוע: הרחבה על הליך השימוע ניתן לקרא כאן  

מידע נוסף ניתן לקרא כאן

קיבלת מכתב ידוע לחשוד בדואר צור קשר במיידי

השארת תגובה