שימוע לפני הגשת כתב אישום- שימוע פלילי

שימוע, סעיף 60א: מהו שימוע לפני הגשת כתב אישום

אם נחקרת במשטרה בעבירת פשע, לפני הגשת כתב האישום נגדך שמורה לך זכות לשכנע את התביעה/ פרקליטות שלא להגיש נגדך כתב אישום. זכות זו נקראת שימוע או זכות לפי סעיף 60א.

הזכות קיימת רק למי שעתידים להגיש נגדו כתב אישום בעבירת פשע והוא לא במעצר.

מכתב ידוע על קיומה של הזכות ישלח בדואר ע"י התביעה או הפרקליטות וכותרתו תהיה "מכתב ידוע לפי סעיף 60א". 

שימוע יכול להיות בכתב או בעל פה באמצעות פגישה בין הסנגור לתביעה. על כך נרחיב בהמשך המאמר.

מתי קמה הזכות לקיום שימוע?

אם נחקרת במשטרה בעבירת פשע (עבירה שבחוק העונשין העונש לצידה מעל 3 שנות מאסר) הרי שזכותך לקיום שימוע לפני שהפרקליטות או התביעה מחליטה על הגשת כתב אישום נגדך.

חוק העונשין מחלק את העבירות לשלושה קבוצות: חטא, עוון ופשע. עבירות מסוג חטא ועוון נחשבות לעבירות פשוטות וקלות שהעונש לצידן נע על פי החוק בין 3 חודשי מאסר ועד שלוש שנים.

עבירת פשע משתייכת לקבוצה השלישית ומרכיבה את מרבית העבירות בחוק, עבירות שהעונש לצידן מעל שלוש שנות מאסר. כגון: אלימות במשפחה, אלימות, תקיפה הגורמת חבלה, עבירות מין, עבירות סמים שאינן להחזקה עצמית, עבירות רכוש חמורות ועוד.

לאחר החקירה, חשוד אשר משוחרר לביתו ולא נעצר, מוצא עצמו ממתין בחוסר וודאות לגורלו ולהחלטת הפרקליטות האם להגיש נגדו כתב אישום. במקרה כזה לחשוד הזכות לשימוע, לפי סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי, להגיש טיעוניו להימנע מהגשת כתב אישום.

מימוש זכות השימוע:

בתיבת הדואר יחכה מכתב מהפרקליטות או התביעות , מכתב לפי סעיף 60א אשר יפציר בחשוד לשלוח בכתב תוך 30 יום טענותיו, מדוע על המאשימה להימנע מהגשת כתב אישום.

אם טרם התייעצת עם עורך דין, עכשיו זה הזמן להתייעץ, שכן הליך השימוע הוא הליך מהותי שמטרתו לבחון את הנסיבות לפני שמוגש כתב אישום וביכולתו למנוע את הגשת כתב האישום ולגרום לסגירת התיק כנגדך.

חשוד מיוצג על ידי עורך דין, יוכל לקיים שימוע משמעותי יותר. עורך הדין המייצג יוכל לקבל לידיו את חומר החקירה המצוי בתיק לפני השימוע ולערוך בחינה עמוקה של התיק והחשדות, אשר יובילו לטענות רציניות ומהותיות לטובת החשוד – להימנע מהגשת כתב אישום. חשוד מיוצג ע"י עו"ד יוכל לקיים שימוע פנים מול פנים באמצעות הסנגור שלו, דרך העדיפה לקיומו של שימוע מהותי על פני מכתב.

נכון, ישנם מקרים בתיקים פשוטים שהתביעה מבקשת לקיים שימוע בכתב. גם במקרים אלו ייצוג ע"י סנגור הוא מהותי, בחינת חומר החקירה ומכתב מנוסח באופן משפטי על ידי עורך דין השוטח את טענות החשוד ומביא בפני התביעה סיבות כבדות משקל לסגירת התיק במקום הגשת כתב אישום עדיפה ומממשת את זכות השימוע באופן טוב יותר מאשר התמודדות של החשוד לבדו בשלב זה.

שימוע- זכות חשובה ומהותית 

מימוש זכות השימוע, ס' 60א, משמעותה הזדמנות יקרה מפז לטעון טענות אמתיות ומהותיות בפני המאשימה מדוע לא להגיש נגדך כתב אישום. הצלחה בשימוע משמעותה במקרים רבים סגירת התיק כנגדך ובכך נמנעת מהליך וכל הכרוך בו, ירדה סכנת ההרשעה הפלילית והרישום פלילי בעקבותיה.  במקרים בהם לא נסגר התיק עקב השימוע, וישנם מקרים כאלו, הרי ששימוע עדיין בעל אפקטיביות, ייתכן כי יוגש כתב אישום בעבירה חמורה פחות. שימוע יכול להביא לבסיס טוב להסדר מקל ולסיום ההליך המשפטי באופן הפוגע פחות בנאשם.

משרדי מייצג רבות בהליכי שימוע לפני הגשת כתב אישום ואף רשם מספר רב של הצלחות בעבירות השונות אשר לאחר ניצול של זכות השימוע נמנעה הפרקליטות מהגשת כתב אישום כנגד הלקוח של המשרד. כך למשל בעברת מעשה מגונה, עבירות סמים שונות, עבירות אלימות ועוד.

**האמור במאמר זה איננו בגדר יעוץ משפטי

לקריאה נוספת: ביטול כתב אישום וחזרה מאישוםשימוע לפני הגשת כתב אישום על ההליך