נהיגה בשכרות- בדיקת מאפיינים

בדיקת מאפיינים כמדד לנהיגה בשכרות

בדיקת מאפיינים היא שריד לתקופה בה ניתן היה להרשיע אדם בנהיגה בשכרות ללא הסתמכות על מכשיר בדיקה מדעי מדויק כמו  מכשיר הינשוף  אשר נכנס לשימוש בשנת 2005.

עד לכניסתו של מכשיר הינשוף ולאורך השנים הראשונות בהן עמדה מהימנותו של הינשוף למבחן משפטי שימשה בדיקת המאפיינים , לצד בדיקות דם, כאינדיקציה המקובלת בפסיקה להוכחה כי אדם נהג בשכרות.

מה בוחנת בדיקת המאפיינים?

בדיקת המאפיינים בוחנת את התנהגותו של אדם ונועדה לקבוע מצב שכרות של אדם על סמך מאפיינים בהתנהגותו, בין אלו נמנים: עמידה לא יציבה, הליכה על קו, הליכה בזיג-זג, ריח אלכוהול, הבאת אצבע לאף בעיניים עצומות והתנהגות רדומה.

בעוד הבדיקות המקובלות היום הן בדיקות מדעיות של מכשיר הינשוף הבוחן ריכוז האלכוהול בנפח אוויר נשוף, בדיקת המאפיינים כאמור אינה נסמכת על תוצאה מדידה או כמותית אלא התנהגותית בלבד הנבחנת על פי התרשמותו  הסובייקטיבית של השוטר הבוחן בלבד.

בשים לב כי השוטר או המתנדב המבצע את בדיקת המאפיינים לא מחוייב בהכשרה מיוחדת להבדיל משוטר המתפעל בדיקה מדעית כינשוף.

האם ניתן להרשיע בנהיגה בשכרות על סמך בדיקת מאפיינים?

אדם שכשל בבדיקת המאפיינים יכול להימצא אשם בנהיגה בשכרות כיום (כמו בעבר) על פי סעיף 64ב (א)(4) לפקודת התעבורה הקובע כי שיכור הוא מי שנתון תחת השפעת משקה משכר או סם מסוכן.

בעבר לפני כניסת מכשירי המדידה המדעיים קבעה הפסיקה כי ניתן להרשיע בשכרות על פי בדיקת המאפיינים בלבד, כיום אף לאחר כניסתם של מכשירי המדידה המדעיים בדיקת המאפיינים עדיין משמשת כלי להרשעה בנהיגה בשכרות הגוררת אחריה ענישה חמורה של שנתיים שלילה.

בדיקת מאפיינים – אזהרת השוטר

לאחרונה קבעה פסיקת בית המשפט המחוזי כי לאור העובדה שבדיקת המאפיינים יכולה לשמש להרשעה ולגרור אחריה ענישה חמורה וזהה לזו המוטלת על תוצאות שיכרות שנמדדו במכשירי מדידה מדויקים הרי שיש לאפשר לנהג הנבדק להתגונן מפני הבדיקה.

על כן, על פי הפסיקה על השוטר לדווח לנהג האם נמצא בהתנהגותו "שיכור" כלומר האם נכשל בבדיקת המאפיינים, להסביר לנהג את משמעות הדבר על הנהג ולאפשר לו לסתור את תוצאות הבדיקה באמצעות בדיקה מדעית – בדיקת דם שיעשה באופן פרטי ובסמוך מיד לבדיקה.

בדיקת מאפיינים- סירוב לבדיקה  

מאחר ובדיקת המאפיינים אינה מכוח חוק או תקנה, ונחשבת לחלק התרשמות סובייקטיבי של השוטר המבצע, כתרשומת/ דו"ח ומאחר וכישלון הבדיקה יכול להביא לכתב אישום בנהיגה בשכרות ואף להרשעה על סמך ממצאי הבדיקה בלבד, הרי שככלל בדיקת המאפיינים תמיד תפעל לרעת הנהג.  אם הנהג עבר את בדיקת המאפיינים וכשל בינשוף אין לבדיקה משמעות כלל. אולם, אם הנהג עבר את הינשוף ונכשל בבדיקת המאפיינים זו יכולה לשמש לבדה להרשעתו.

על כן, מומלץ לסרב לביצוע הבדיקה!

במידה וישנו כשל מהותי בבדיקת המאפיינים יש לזכור כי נהג רשאי לבצע בדיקת דם פרטית לסתור את ממצאי הבדיקה.

***המידע המובא במאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד ואינו  משמש כיעוץ משפטי. על מנת לקבל יעוץ משפטי יש לפנות לעו"ד מנוסה או למשרדנו לתיאום פגישה.  משרדנו ישמח לסייע בעבירות תעבורה ובמתן יעוץ ספציפי לפונה.

לקריאה נוספת על נהיגה בשכרות ; ההחמרה בענישה בעבירות תעבורה

 

השארת תגובה